Perşembe , 28 Mayıs 2020
Son Yazılar

E Bildirge

SGK üzerinden yapılan E Bildirge Sistemi hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda paylaşacağız. Bu sayfamız üzerinden E Bildirge Giriş yapabilir ve meslek kodları tablosuna ulaşabilirsiniz. Bilindiği üzere ülkemizde milyonlarca çalışan ve bu çalışanlara işveren işyeri sahipleri bulunmaktadır. İşverenler ve işçiler arasındaki sosyal güvenlik konuları SGK tarafından düzenlenmektedir. Önceleri SSK veznelerinden pek çok evrak hazırlanarak yapılabilen sigorta işlemleri artık internet üzerinden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. İşyeri sahipleri çalıştırdıkları işçilere dair sigorta primlerini internetten yatırıp, bildirimleriyle ilgili tahakkuk miktarını da yine internet üzerinden ödeyebilmektedirler. Bunun için SGK tarafından oluşturulan sisteme SGK E-Bildirge denir. Bu sistem sayesinde artık işverenler il sigorta müdürlüklerine giderek yaptıkları işlemlerin büyük bir kısmını artık SGK E Bildirge üzerinden yapabilmektedir.

Nisan 2005’te uygulamaya konan yeni sistemle birlikte iş yeri sahipleri 3 ve üzeri sigortalı işçi çalıştırıyorsa sgk e bildirge yoluyla çalıştırdıkları işçilerine ait bilgileri sisteme girmek zorundadır. İşyerinde çalışan sigortalı kişi sayısı 3 ve üzeri oldukça bu bilgileri girmek zorundadır. Ama sigortalı çalışan sayısı 3’ün altına düşerse söz konusu bu durumda e bildirge vermek zorunda değiller. İsterlerse verebilirler istemezlerse vermeyebilirler.  

İşyerlerinde zamanla çalışan sayıları artar veya azalabilir. Söz konusu bu durumda işyeri sahipleri sgk e bildirge vermek için bağlı oldukları il sigorta müdürlüklerine giderek sisteme giriş için gerekli olan kullanıcı kodu ve şifrelerini almak zorundadırlar. Gerekli işlemler için başvuru formu doldurulup ilgili yere verilmesi gerekmektedir. Eğer işyeri sahipleri yasal olarak zorunlu oldukları sgk e bildirge için kendilerine tanınan süre içerisinde gerekli adımları atmazlarsa 506 sayılı Kanunun 140. maddesinin (c) fıkrası uyarınca haklarında idari para cezası verilir.

Sgk e bildirge ile işyeri sahipleri çalışanları ile ilgili aylık prim ve hizmet işlemleri, sigortalı hesap işlemleri, işe yeniden giriş belgesi, e borcu yoktur belgesi, borç görüntüleme gibi pek çok işlemler yapılabilmektedir. Sgk e bildirge sitemine giriş yapabilmek için SGK üzerinden yapılan başvuru sonrasında verilen kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifreleri gerekmektedir. İnternet sayfası üzerinden gerekli alanlara bu bilgiler girildikten sonra güvenlik anahtarı da doğru bir şekilde girilerek giriş butonuna basılır ve istenilen işlemler rahatlıkla yapılabilir.

E Bildirge Meslek Kodları

E Bildirge yaparken meslek kodlarına ihtiyaç duyarız. Bu meslek kodlarından bazıları ise şöyle:

0110.00 Subaylar
0210.00 Subay Olmayan Silahlı Kuvvetlerin Daimi Mensupları
0310.00 Silahlı Kuvvetlerde Diğer Rütbelerdeki Meslekler
1111.01 Cumhurbaşkanı
1111.02 TBMM Başkanı
1111.03 Başbakan
1111.04 Bakan
1111.05 Milletvekili
1111.06 Büyükşehir Belediye Başkanı
1111.07 İl Belediye Başkanları
1111.08 Diğer Belediye Başkanları
1112.01 Ateşe
1112.02 Kurum Başkanı-Kamu
1112.03 Daire Başkanı-Kamu

E Bildirge için Gerekli Tüm Meslek Kodlarının excel tablosu için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldızlı alanları doldurmalısınız.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklam Gizlilik Politikası
Trsorgulama.Com'un T.C. Devletinin siteleriyle hiçbir alakası yoktur. Sitedeki Sorgulama Sayfaları, özellikle SGK, Bağkur ve Emekli Sandığı mensubu Türk vatandaşları için Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK Sorgulama işlemlerine yardımcı olmak amaçlı oluşturulmuştur. Sitedeki yorumlardan ve yazılardan TRSORGULAMA.COM sorumlu değildir. |