Asgari Ücret Ne Kadar? Brüt – Net Asgari Ücret Hesaplama

Bulunduğumuz yılın Net ve Brüt Asgari Ücret Miktarlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında Brüt ve Net Asgari Ücret Hesaplama tablosu ve asgari geçim indirimi bilgileri bulunmakta. Çalışma Bakanlığı dahilinde gelen açıklamalara göre 2013 yılı için asgari ücret açıklandı lakin yine asgari ücret ile geçimini sağlamakta olan insanlar için sevindirici bir hadise ile karşı karşıya olmadığımızı belirtmemizde fayda olacaktır. Bunun temel sebebi şudur ki gelişmekte olan bir ülke konumunda bulunduğumuzdan dolayı her ne kadar artış sağlanıyor olursa olsun diğer ekstra zamlar ile beraber insanlar yaşam standartlarını aynı çizgi üzerinde götürmektedir. Asgari ücreti açıklayan çalışma bakanı Faruk Çelik 2013 yılı için ilk altı ay yüzde 4,1 olarak yani bürüt değere vurduğumuzda 978 Türk Lirası olarak vurguladı. Sonraki altı ay içinde yüzde 4,4 artış gösteren bakan Çelik ilk altı ay asgari ücret ile çalışan personelin eline net olarak 774 TL sonraki altı ay için ise 804 TL geçeceğini belirtti.  

Asgari Ücret ve Geçim

Şöyle kaba tabir bir hesap yapacak olursak yaşadığım semtin en berbat alanlarında sobalı evlerin kirasının 300 TL gibi bir rakama dahil olduğu şu memleketimizde soğuk kış ayları için odunla, kömürle ısınma olacağını göz önünde bulunduralım. Bunun yanı sıra yıllık kömür masrafının 600 lira olduğunu kaldı ki bunun yanı sıra birde odun gerekeceğini eklersek vay vatandaşımızın haline. Sadece sezonluk olarak ısınma ve ev kirası fazlası ile bir asgari ücretlinin maaşını yemeye yetti peki bu insanlar ne yiyecek? Ne giyecek, hiç mi eğlenmeyecek? Asgari ücret 2013 tablosunda da görüyoruz ki vatandaşın beli bükülecek yine…

Yaşantımız dahilinde dikkat edilmesi gereken bir konu var ki o da tasarruftur. En ekonomik elektrik tasarruflu kullanılan elektriktir, en ekonomik su tasarruflu kullanılan sudur gibi örnekleri çoğalmamız mümkündür. Lakin bu asgari ücret ile bu vatandaş kaliteli yaşam standartlarına kavuşamaz. Kaliteli bir toplum yetiştiremez. Hadi asgari ücrete gelen haklı zam değerini anladık diyelim peki ya diğerlerine gelen insafsız zamlar? Özel tüketim ürünlerini de onaylıyoruz yapılmasın değil peki mecburi tüketilmesi gerekenler, bunlara ne diyelim?

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret ile aile geçindirmenin günümüz şartları altında oldukça zor olduğunu vurgulamamızda fayda var. Bu devirde ancak iki kişi çalışırsa bir ev geçindirir.
Aşağıdaki linkten asgari ücret 2016 yılında ne kadar olacak diye merak eden vatandaşımız güncel asgari ücret miktarına ulaşabilir. İlgili tabloya bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
2016 Asgari Ücret tablosuna ulaşmak için buraya tıklayın.

  1. asgari ücret net 700 tl ilkikiçocuk için agi 73 tl diğer çocuklar için 48 =821 tl alman gerek
    madem devlet alınan maaşa sınır koyuyor. o zaman kiralarada asgari ücretin %30 nunu geçemez diye bir sınır konulsun.
    kiralar istanbulda: 600 tl 60 ta site aidatı 250 igdaş 58 bedaş 34 iski bir cep telefonu 35 =1037 oldu peki ne yiyeceğiz.

  2. ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim.2013 yılı eşi çalışmayan ve 4 çocuklu olup net maaşım nekadar olur.İlginiz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.