breaking news

Yargıtay Dosya Sorgulama

Kasım 25th, 2010 | by SGK Uzmanı

Öncelikle sizlere Yargıtay hakkında bilgiler verelim. Sonrasında Yargıtay Dosya Sorgulama hakkında bilgilendirme ve detaylandırma yapıyor olacağız. Bu sayede hem Yargıtay konusunda kafanızda kalan soru işaretleri varsa onları gidermiş, hem de Dosya Sorgulama konusunda aklınıza takılan sorulara cevap bulmuş olacağız. Yazımızın devamında konuyla ilgili daha detaylı ve açıklamalı bilgiler bulacaksınız
Yargıtay Nedir diye bir soru sorarsak eğer en kısa ve anlamlı cevabı sanırım “Adliye Mahkemelerince verilen kararların ve hükümlerin son incelendiği ve yapılan itirazların karara bağlandığı kurumdur” şeklinde olacaktır.

Bu noktada Yargıtay Yargıdaki Son Nokta olarak ele alınabilir. Yargıtay’a intikal eden davaların takibi ise tabi ki devletin bir sistemi üzerinden yapılabilir.

İşte bu sistem Yargıtay’ın sitesinde Yargıtay Dosya Sorgulama olarak ele alınıyor ve Yargıtay’da dosyası olanlara büyük bir kolaylık sağlıyor.

Yargıtay Dosya Sisteminde 2 farklı  metotla sorgulama yapmanız mümkündür. Bunlardan birisi Mahkeme Bilgilerini Kullanarak Dosya Sorgusu, diğeri ise Daire Bilgilerini Kullanarak Dosya Sorgulaması yapmaktır.

Yargıtay Dosya Sorgulama yapmak için öncelikle  vatandas.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/yrgsorgu_jsp/index.htm adresine giriniz. Ardından:

Mahkeme Bilgilerini Kullanarak Dosya Sorgusu Yapmak için

Mahkeme bilgilerini kullanarak dosya sorgusu yapmak istediğimizde sistem bizden “Mahkeme”, “Mahkeme Esas No” ve “Mahkeme Karar No” bilgilerinden en az 2 tanesini istemekte ve sorgulamaya o bilgiler ışığında başlamaktadır.

Mahkeme bilgisini seçebilmek için önce Mahkemenin Olduğu İli, Sonrasında ise Mahkeme Türünü seçmeniz gerekecektir.

Daire Bilgilerini Kullanarak Dosya Sorgulaması Yapmak için

Eğer dosyanızın bulunduğu Yargıtay Dairesini ve Yargıtay Esas Numarasını biliyorsanız Dosya Arama Sayfasının ikinci bölümünde bulunan kısımdan arama yapabilir ve daha hızlı bir şekilde dosyanıza ulaşabilirsiniz.

Bu noktada yukarıdaki bilgilere sahip olmayanlar Yargıtay Dosya Sorgulama Sisteminden dosyalara ulaşamayacaktır.

3 Comments

  1. ramazan yıldız says:

    Yargıtaydaki dosyam hakkında bilgi istiyorum.Ayrıca ssk numaramda yanlış yazılan gün ve ay tarihlerinin düzeltilmesini istiyorum.18.05.2010 tarihinde biten davanın yargıtaydan ne zaman çıkacagı hakkında bilgi almak istiyorum.

  2. Şule Kaygısız says:

    Nerdense sürekli yargıtayın dosya sorgulama adresine tıklıyorum sürekli hata veriyor site açmıyor.Neden ki?Web sitesi iptal mi edildi?

  3. mustafa kılıç says:

    Yargıtaydaki dosyam hakkında bilgi istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir