breaking news

SSK Borç Sorgulama

Kasım 28th, 2010 | by SGK Uzmanı

SSK Borç Sorgulama yapmak için bu sayfadaki yönergeleri takip ediniz. Borç Sorgulama işlemi SSK, Sosyal Güvenlik Kurumu altına girip diğer kurumlarla birleştikten sonra biraz meşakkatli bir durum halini almıştı. SSK resmi sitesi ile SGK sitesinin karışık yapısı kullanıcıları oldukça zorluyordu. Onun dışında gidip SGK bürosundan bilgi almak ise oldukça uzun sürüyordu. Yeni E-Devlet projesi başladıktan sonra artık işler biraz daha hızlandı ve rahatladı. Artık E-Devlet sistemi üzerinden SSK Borç Sorgulama işlemi daha da hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Yazının devamını takip ederek, neler yapmanız bu işlemleri nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

E-Devlet ile SSK Borç Sorgulama

SSK Borç Sorgulama yapabilmek için öncelikle bir adet E-Devlet şifresine ihtiyacınız var. Daha önce almadıysanız bir PTT şubesinden gidip 1 TL karşılığında alabilirsiniz. Alacağınız şifre kağıdının içerisinde E-Devlet kullanıcı şifreniz bulunacaktır. Eğer daha önceden şifreniz vardı ve artık onu hatırlamıyorsanız o zaman bir PTT şubesine uğrayarak aynı şekilde şifrenizi alabilirsiniz. Ancak bu sefer biraz zamlı tarife uygulanacak ve sizden 10 TL tahsil edilecektir. Ayrıntılı bilgi için E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? sayfasını yazıyı inceleyebilirsiniz.

Alınan şifre ile E-Devlet’e giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sizi sistem ana sayfaya yönlendirecektir.Ana sayfada alt kısımlarda Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında size bir alan sunulmuş  olduğunu göreceksiniz. Bu alan üzerinden birçok Sosyal Güvenlik Kurumu işlemine ulaşmanız mümkün. Bu bölümün altında 4B Borç  Durumu Sorgulama kısmına girdiğiniz size eğer bir borunuz varsa çıkaracaktır. Bu noktada size sistem net ve açıklayıcı  bir bilgi sunuyor olacaktır.

Fakat bu aralar SSK Sorgulama sistemindeki bir sorundan dolayı işlemler gerçekleştirilemiyor. Bu arıza hakkında detaylı bilgi için SSK Sorgulama Sistemi Değişti! başlıklı yazıyı inceleyebilir, sistemdeki son durumu takip edebilirsiniz.

Yani gelişen internet sistemlerinden kolayca sorgulama yapabilir, zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. Ama yinede eski usullerden vazgeçmem diyorsanız yakındaki bir Sosyal Güvenlik Kurumu Binasına uğrayarak SSK Borç Sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

4 Comments

 1. memet says:

  merhaba ben annemi emekli yapmak istiyorum internetten araştırdım ama ne kadar toplu ücret yatırmam gerektiğini bulamadım.
  Emekli olabilmesi için ne kadar sigorta borcu var ne kadar yatırmamız lazım onu öğrenmek istiyorum.
  Herhangi bir malüliyeti veya erken yaşlanması yoktur.
  DOĞUM TARİHİ = 27-05-1964
  SİGORTA PRİM BAŞLANGIÇ TARİHİ = 01-01-1972
  TOPLAM YATAN SİGORTA PRİMİ = 177 GÜN
  İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

 2. haydar says:

  para vere vere e millet nolacak hep devlet hep devlet devleti oluşturan unsur olarak ya millet

 3. ALİ says:

  BEN ALİ ANNEM 1992 DEN SİGORTALI OLMUŞ DAHA SONRA PRİMLERİ ÖDENMEMİŞ ANNEM 1975 DOGUMLU BU YENİ TORBA YASASINDAN YARARLANARAK 15 SENELİK PRİMİNİ ÖDERSE EMEKLİ OLABİLİR Mİ OLURSA KAÇ YAŞINDA OLUR ?

 4. ilhan ayılmaz says:

  önceden ne güzel rahat rahat bakıyorduk ssk borçlarımıza şimdi para tuzağı olarak e-devlet şifresi çıkardıdınız. zaten millet bulamıyor internette.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir