breaking news

İş Göremezlik – Rapor Parası Sorgulama / Öğrenme

Kasım 20th, 2012 | by SGK Uzmanı

Bu sayfa altında Rapor Parası Sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. SGK mensubu olanlar ve diğer kurumlar için adınıza çıkarılan Rapor Parasını Öğrenmek için aşağıdaki yönergeleri kullanabilirsiniz. Rapor Parası Hesaplama işlemlerinizi de bu sayfa altından gerçekleştirebilirsiniz.
5510 sayılı Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa göre sağlık güvencesi olanlar için 3 tür rapor parası vardır.  Rapor Parası yani İş Göremezlik Raporu Çeşitleri şunlardır:

SSK ve Genel Sağlık Sigortası İş Göremezlik Rapor Çeşitleri

1-)İş kazası geçirip bu yüzden istirahatli sayıldıkları her gün için.
2-)Herhangi bir hastalık sebebiyle rapor alınması durumunda raporun başladığı tarihten önceki günlerde en az 90 gün boyunca kesintisiz pirim ödenmişse raporun başladığı 3. Günden itibaren her gün için.
3-)Kadınlar için doğumdan önceki günlerde en az 90 gün boyunca kesintisiz pirim ödenme şartı ile doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta için her gün için rapor ödeneği verilir.

Rapor Parası Sorgulama ve Hesaplama

Bu ödeneklerin hesaplanması yatarak mı yoksa ayakta tedavi edildiğine bağlı olarak değişmektedir. İş kazası,normal hastalık, ve doğum için yatarak tedavi için günlük kazancın yarısı, ayakta tedavide ise günlük kazancın 3 de 2 si ödenek olarak hesaplanır. Günlük kazancınızı bölerek rapor paranızı hesaplayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama Öğrenme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kendisine bağlı olan, ancak iş kazası, hastalık veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremeyen çalışanların geçici iş göremezlik ödeneğine ilişkin düzenlemeye gitti.  Düzenlemeye göre, 2008’den itibaren PTT şubeleri aracılığıyla yapılan kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin geçici iş göremezlik, emzirme, cenaze, cenaze nakil, yol gideri, gündelik ve şahıs ödemeleri, 9 Temmuz’dan itibaren Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak. Hak sahipleri geçici ödeneklerini kimlik numaraları üzerinden alabilecek.

İş Göremezlik Rapor Parası ödemelerini, Ziraat Bankası üzerinden alabilirsiniz.

3 Comments

  1. ulaş says:

    ben bir trafik kazası geçirdim ama iş kazasi degil* 2.5 ay önce işe başlamıştım acaba ropor parası alabilirmiyim. alabilirsem bu ne kadar sürer

  2. etüp says:

    Rapor parası sorgulama Sayfası sürekli hata veriyor.. Çalıştığı zamanlarda da yanlış gösteriyor. Ne yapabilirim..

  3. AHMET says:

    param yattımı öğrenmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir