Perşembe , 28 Mayıs 2020
Son Yazılar

İntibak Zammı Tablosu ve Maaş Hesaplaması – İntibak Yasası ile Kim Ne Kadar Alacak?

Son zamanlarda gündemdeki yerini koruyan konulardan biri de “Emeklilerde intibak yasası ile kim ne kadar alacak?” sorusudur. İntibak hesaplamaları sonucunda yıllardır maaşını eksik alan yaklaşık 2500 emekliye yapılacak olan toplu ödemeler başlamış durumdadır. Bu hesaplamalar sonucunda emeklilerin maaş hesaplarına yatırılmaya başlanan toplu ödeme tutarı, yaklaşık olarak 22 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar’ın açıklamalarına emekliler çok sevineceğe benziyor. Acar açıklamalarında 2 bin 500 emekliden birinin 22 bin lira toplu maaş alacağını belirtti. Acar ayrıca konuyla ilgili olarak “Emeklilerimiz toplu olarak Ocak’ta farklarını alacaklar” dedi. 2000 yılından önce emekli olanlarla, 2000 yılından sonra emekli olanlar arasında bir uçurum olduğunun altını çizen Acar, bakanlığın var olan bu adaletsizliğe karşı gayretli bir çalışma başlattığını açıkladı. Acar yine konuşmasına, “Emeklilerimizin aylığında intibak kapsamında 2013 yılında 10 lira ile 322 lira arasında iyileştirme yapacağız.”  şeklinde devam etti. 

SGK Başkanı Acar konuşmasına devam ederek, Türkiye’de 10,4 milyon civarında emekli olduğunu ve emeklilere 104 milyar lira kaynak aktarıldığını söyledi. Acar ayrıca bazı önemli bilgilere de yer verdi: “2012 bütçemize baktığımız zaman toplam gelirimiz 133,2 milyar, toplam giderimiz 158,7 milyar lira. Açık olarak öngörülen rakam 25,4 milyar lira. Prim gelirimiz 93,5 milyar lira.”

Emeklilerde intibak yasası ile kim ne kadar alacak sorusunun devamı olarak devam etmek gerekirse, SSK emeklileri için devam eden intibak hesaplamalarında, Bağ-Kur emeklileri için başlatılan çalışmada da sona gelindi. 1 Mart- 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emekli olan veya başvuru yapan Bağ-Kur emeklileri de intibak yasasından yararlanabilecekler. Ayrıca basamak satın alan Bağ-Kur emeklileri ise fazladan para alabilecekler. Basamaklarını yükseltenlerin maaşlarında, geçmişte aldıkları basamak karşılığında bir iyileştirme yapılacaktır. Yapılacak olan bu iyileştirme ile geçmişe dönük maaş farkları da hesaplanıp, hak sahibi Bağ-Kur emeklilerine ödenecek. Türkiye genelinde basamak satın alıp emekli olan yaklaşık 4 bin Bağ-Kur’lu bulunduğu belirtilirken; bu emeklilerin geçmişe dönük alacakları farkın toplamında da 4 bin ila 7 bin arasında değişebileceği ifade edilmiştir.

İlgili Yazılar

İntibak Sorgulama
5 yorum
  1. tuncay yılmaz diyor ki:11,06,1977 doğumluyum. 1997 de askere gttiim. askerden f6nce sigortam yok. ilk işe giriş tarihim 09/05/2000 tarihinde sigortalı e7alıe7maya başladım. askerlik bore7lanması yapabilir miyim yapabilirsem kae7 yılında emekli olabilirim 3300 pirim gfcnfcm var.

  2. muhammertuzcuoglu@hotmail.com

    2000 yılında emekli oldum bana intibak yasasından faydalabilirmiyim

  3. eşim vefat etti.maaş bana bağlandı
    600 tl.maaş alıyorum eşim 1993 te emekli oldu.intibak yasasından yararlanabiliyormuyum

  4. kaç gün prim yatırmışım öğrenmek istiyorum

  5. rahmetli eşim vefat etmeden önce 850 lira emekli maaşı alıyordu. şimdi bu para oğluma ve bana 750 lira olarak devretti. eşim 1994 yılında emekli oldu. ben intibak yasasından ne şekilde faydalanabilirim? toplu para alacak mıyım? takribi maaşım ne kadar olur? teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldızlı alanları doldurmalısınız.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklam Gizlilik Politikası
Trsorgulama.Com'un T.C. Devletinin siteleriyle hiçbir alakası yoktur. Sitedeki Sorgulama Sayfaları, özellikle SGK, Bağkur ve Emekli Sandığı mensubu Türk vatandaşları için Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK Sorgulama işlemlerine yardımcı olmak amaçlı oluşturulmuştur. Sitedeki yorumlardan ve yazılardan TRSORGULAMA.COM sorumlu değildir. |