breaking news

Emekli Maaşı Hesaplama

Şubat 24th, 2013 | by SGK Uzmanı

Emekli maaşı hesaplama konusu, oldukça kapsamlı ve dikkat gerektiren bir konudur. Öncelikli olarak tüm bilgilerin bilinmesi ve bu bilgilerin hesaplama orantıları ile doğru olarak kullanılması çok önemlidir. Her şeyde önce, SGK tavan tutarı hakkında bahsedelim. Siz, bu tavan tutarına kadar sigorta ödemeleri almış iseniz, ancak bu tavana göre emekli maaşı alırsınız. SGK prim tavanını aşmanız, daha fazla emekli maaşı alacağınız anlamına gelmez.  

Emekli olmayı isteyenler, süresi dolanlar ve memurlar çalışma süreleri, düzenli olarak SGK primlerinin ödenmesi gibi bir çok unsura göre ne kadar maaş alacaklarını belirlerler. Alacağınız maaş tutarının ve ikramiye oranlarının hesaplanması için bazı temel unsurlar söz konusudur. Bu konuda ki unsurlar, derece, kademe, hizmet yılınız, aylık tarihiniz gibi temel konulardır. SGK tarafından oluşturulan ve aşağıda yer alan link üzerinden ulaşabileceğiniz platform, sizlere emekli maaşı hesaplama konusunda fazlası ile yardımcı olacaktır. Ayrıca, eğer makam sahibi olarak görev yapmış iseniz; Makam Temsil Görev Tazmiat göstergesine sahip iseniz, linkten ulaşacağınız ekranda ki Makam, temsil ve görev tazminatı gibi kısımları da doldurmanız gerekmektedir. Eğer, bu kısımlar hakkında bilgi sahibi değil iseniz, ünvan kısmını doldurmanız yeterli olacaktır.

SGK tarafından sunulan platform içerisinde var olan sistem, sizin gireceğiniz bilgiler doğrultusunda elde edilen hesaplamalara göre size ne kadar maaş alacağınızı ve ikramiye gibi konularda ki miktarları sunar. Bu nedenle, program tarafından sizden istenilmiş olan bilgileri doğru bir şekilde girmeniz, eksiksiz olarak doldurmanız alacağınız kesin tutarları öğrenmeniz için oldukça önemlidir. Zira, ufak bir tarih ya da bilgi hatası, maaşınızın farklı tutarlarda hesaplanmasına neden olabilir. Memurlar için özel hizmet aylığı, temel aylık ve taban aylığı, kıdem aylığı bunlara ek olarak makam aylığı gibi tüm ikramiye bilgileri taban olarak sunulur. Bu bilgilerin ışığında toplam ve diğer net tutarlar program tarafından sizlere sunulur.

Ayrıca, şunu da belirtmek isteriz ki; aşağıda sizlere sunduğumuz adreslerin yani devlet tarafından verilen adreslerin dışında ki siteler üzerinden sorgulama yapmayınız. Kişisel bilgilerinizi, devlet ile bağlantısı olmayan platformlarda asla kullanmayınız.

Emekli Maaşı Hesaplama İçin Adresler

1) Emekli maaşı hesaplamak için buraya tıklayınız. Buradan bilgilerinize göre sorgulama yapabilirsiniz.

One Comment

  1. necmettin says:

    2014 5 .ayında gunum doluyo ne kadar maas alırım